המכון הארצי ללימודי מקצועות תורניים -לוגו

בתי דין - ההבדלים בין בתי הדין

בתי דין

בתי הדין - סוגים שונים

הטוען הרבני הוא המקצוען שמייצג את הלקוחות שלו בבתי הדין. על איזה בי"ד מדובר? היכן מייצג הטוען הרבני?

 

בתי דין רבניים

הסוג הראשון של ביה"ד בהם הטוען הרבני מייצג, זה ביה"ד הרבני. ביה"ד הרבני יונק את הסמכות שלו מכוח החוק. במסגרת החוק יש לביה"ד הרבני סמכויות רבות הנוגעות לעניינים של הליכי הגירושין. בחלק מהנושאים יש לביה"ד הרבני סמכות מקבילה. כלומר שגם לבית המשפט לענייני משפחה יש סמכות בנושאים אלה. ובחלק מהנושאים, הסמכות של ביה"ד הרבני היא סמכות בלעדית הקיימת רק לביה"ד הרבני בלבד.

בנוסף, בעבר היו דנים בדיני ממונות בביה"ד הרבני. כיום בביה"ד הרבני לא דנים בדיני ממונות, אבל יש ניסיונות להעניק לביה"ד הרבני את הסמכות לדון גם בדיני ממונות, וכפי שהיה בעבר.

ההליכים בביה"ד הרבני מתנהלים בהתאם לתקנון של ביה"ד הרבני.

בקורס טוען רבני במכון הארצי ללימוד מקצועות תורניים תלמדו איך להופיע בפני בתי הדין הרבניים. תקבלו הכשרה מלאה על מנת שתוכלו להיות טוענים רבניים מהשורה הראשונה.

 

בתי דין פרטיים

הסוג השני של ביה"ד בהם מייצג הטוען הרבני זה בי"ד פרטי.

בתי הדין הללו פועלים מכוח חוק הבוררות המעניק סמכות לבורר לפסוק בתיק המגיע לפתחו אם 2 הצדדים הסכימו לכך.

לאחר שהצדדים הסכימו לבוררות וחתמו על שטר בוררות, הבורר יכול לפסוק בהתאם לשיקול דעתו המלא כמעט. אין עליו מגבלות שונות (למעט מקרים חריגים ויוצאי דופן).

בביה"ד הפרטי דנים בעיקר בדיני ממונות. זה יכול להיות דיני שכנים, ירושות, הלוואות, נזיקין ועוד.

במסגרת קורס טוען רבני תרכשו את הידע כיצד לגשת לכל תיק. איך מנתחים את התיק ופותרים גם תיקים גדולים ומורכבים.

 

איפה עדיף לייצג?

טוענים רבניים רבים מייצגים גם בביה"ד הרבני וגם בביה"ד הפרטי. אם כי, חשוב לדעת שיש טוענים רבניים רבים שמתחברים במיוחד לתחום מסוים. יש כאלה המתחברים יותר לתחום דיני המשפחה, והם מוצאים את עצמם מייצגים יותר בביה"ד הרבני. לעומת זאת טוענים רבניים אחרים נוטים להעדיף את הייצוג בביה"ד הפרטי.

הגישה בדיונים בין בתי הדין היא אחרת. לדוגמא, בביה"ד הרבני יש דגש מיוחד על סדרי הדין. כל מסמך צריך להגיש תוך זמן קצוב, וכל ההליכים מתנהלים בצורה מאוד מסודרת ובהתאם לכללים מדויקים. לעומת זאת בביה"ד הפרטי אין (בדרך כלל) סדרי דין הדוקים. כל אחד מתחבר לנושאים אחרים ובגישות אחרות, לכן בדרך כלל כל טוען רבני מוצא את המקום הנוח לו יותר לעסוק בתחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חלי גרטנהויז

חלי גרטנהויז